duminică, 24 martie 2013

Proiect didactic-Cunoaşterea mediului



Liceul pedagogic ,,Vasile Lupu”Iași




PROIECT DIDACTIC



PROFESOR COORDONATOR: Purţuc Mariana
PROFESOR METODIST:  Popa Luminiţa
INSTITUTOR: Fodor Ana
ELEV PRACTICANT: Hadîmbu Diana
INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grãdiniţa ,,Cuvioasa Parascheva” Iași




2012

DATA: 4.12.2012

PROPUNĂTOR: Hadîmbu Diana

PROFESOR COORDONATOR: Purţuc Mariana

PROFESOR METODIST: Popa Luminiţa

GRĂDINIŢA: “Cuvioasa Parascheva” nr. 23

GRUPA: Mare D

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Matematică şi Ştiinţe

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului

TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare

TEMA: „În aşteptarea lui Moş Nicolae”

MIJLOC DE REALIZARE: lectură după imagini

SCOPUL: Formarea unui  ansamblu de cunoştinţe,despre Moş Nicolae,pe baza unor ilustraţii
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

            O1-să precizeze anotimpul venirii lui Moş Nicolae;

            O2-să precizeze locul cadourilor lăsate  de către Moş;

            O3-să enumere caracteristicile unui copil cuminte şi ale unui rău;

STRATEGII DIDACTICE:

            a)Metode şi procedee: conversaţia,explicaţia

            b)Mijloace de invăţământ: planşe,stimulente

            c)Forma de organizare: frontal

DURATA: 30-35 minute


BIBLIOGRAFIE:

     Antonovici, Stefan, ,,Cunoașterea mediului în grãdiniţã”, Editura, DPH, București, 2010
    MECT-,,Curriculum pentru învãtãmântul preșcolar3-6/7 ani “, Editura, DPH, București, 2008



Nr. crt
Etapele lecţiei
Conţinutul intructiv-educativ
Strategia didactică
Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învaţământ
Modul de organizare
1.
Momentul organizatoric
Se pregăteşte sala de grupă, se aranjează mobilierul,se pregătesc materialele necesare activităţii.




2.
Captarea atenţiei

Voi spune o ghicitoare:

 

E frate cu Moş Crăciun,

La fel de darnic şi bun

Ne lasă în dar punguţe,

Nu sub brad, ci în ghetuţe!

(Moş Nicolae)






Capacitatea preşcolarilor de a răspunde la ghicitoare.
3.
Anunţarea temei si a obiectivelor lecţiei
“Copii,astăzi vom discuta despre venirea lui Moş Nicolae.”
Conversaţia
Planşe
Frontal


4.
Dirijarea învăţării
Voi discuta cu copiii despre pregătirea ghetuţelor,  în aşteptarea lui Moş Nicolae, pe baza unor planşe.Voi discuta de asemenea despre comportamentul pe care trebuie sa îl aibă copiii pe parcursul anului pentru ca Moş Nicolae să pună cadouri in ghetuţe şi nu vărguţe.
Conversaţia
Povestirea după ilustraţii
Planşe
Frontal
Modul în care preşcolarii îşi însuşesc cunoştinţele despre Moş Nicolae.
5.
Obţinerea performanţei
Copiii vor primi  câte o fişă a câte 4 imagini.Fiecare imagine va reprezenta câte un Moş Nicolae lângă un pom.Un pom va fi înflorit,unul va avea doar frunze,unul va fi uscat,iar ultimul va fi uscat şi va avea pe el zăpadă.Copiii vor trebui să recunoască cum arată copacii atunci când vine Moş Nicolae.De asemenea,ei vor trebui să încercuiască imaginea corespunzătoare cerinţei.
Conversaţia

Explicaţia




Fişă de lucru
Individual

Capacitatea preşcolarilor de a alege imaginea corespunzătoare.
6.
Asigurarea retenţiei şi a transferului
“Ce am făcut noi astăzi?”
“Şi cum ne pregătim noi de venirea lui Moş Nicolae?”
“Cum trebuie să fim noi pe parcursul întregului an pentru ca Moş Nicolae să ne aducă cadouri?
“Dacă nu suntem cuminţi ne mai aduce moşul cadouri?
“Dar ce ne lasă in ghetuţe?”
Conversaţia
Planşe
Individual
Frontal

Capacitatea preşcolarilor de a răspunde în propoziţii.
7.
Încheierea activităţii
Aprecieri verbale (individuale şi generale)asupra activitãţii şi a rãspunsurilor preşcolarilor.Copiii vor primi stimulente pentru activitatea desfãşuratã astãzi în timpul orei.
Conversaţia
Stimulente
Frontal



 








Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu